Çöl tozu ülkeyi esir aldı! Şehir gözden kayboldu, bazı bölgelere çamur yağdı

Libya çöllerinden çıkarak Yunanistan üzerinden Türkiye’ye giriş yapan toz bulutları Tekirdağ’da etkisini sürdürürken şehir adeta gözlerden kayboldu.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıların ardından Libya çöllerinden havalanıp Akdeniz’i geçerek Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gelen toz bulutları, ülkenin batısında etkisini sürdürüyor. Tekirdağ’da yoğun bir şekilde görünen ve etkisini hissettiren toz partikülleri sebebiyle gökyüzü kaplanırken, oluşan toz bulutları sebebiyle şehirde göz gözü görmedi. Yağmur yağışıyla birlikte yeryüzüne inen toz partikülleri araçlar üzerinde çamurdan bir tabaka oluşturdu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, toz taşınımının etkisini sürdüreceği belirtirken, uzmanlar kronik solunum yolu rahatsızlığı olan vatandaşları mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları, zorunluluk halinde maske takmaları konusunda uyardı. Antalya’nın deniz manzarasına çöl tozu perdesi Turizm başkenti Antalya’da Kuzey Afrika üzerinden gelen çöl tozu taşınımı nedeniyle görüş mesafesi azaldı, kenti toz bulutları kapladı. Kentin kuşbakışı görüldüğü Kepez ilçesi Mazıdağı seyir terasından şehir merkezi ve Lara sahili puslu göründü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta boyunca yurdun büyük bölümünde Kuzey Afrika kaynaklı bir toz taşınımı beklendiğini ve meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması uyarısında bulundu. Uyarıların ardından bugün sabah saatlerinden itibaren Antalya’da etkili olan çöl tozu taşınımı nedeniyle zaman zaman görüş mesafesi düştü. Hava sıcaklığının 30 dereceye yaklaştığı kente Kentin kuşbakışı görüldüğü Kepez ilçesi Mazıdağı seyir terasından şehir merkezi ve Lara Sahili puslu göründü. Toz bulutunun etkisi gözler önüne serildi. Manzaradan kenti izlemek için gelenler kentin birçok noktasını görmekte zorlandı. Seyir terasına yakın bir noktada yaşayan Hasan Kuşçu, “Toz taşınımının olacağını söylenmişti. Polen de oluyor. Alerji olanlar var. Şu anda manzarayı görmekte zorlanıyoruz. Normalde buradan deniz görünüyordu. Şu an görünmüyor” dedi.
İzmir'de göz gözü görmedi İzmir’e sis bulutu değil, Kuzey Afrika’dan rüzgarlarla taşınan çöl tozu bulutu çöktü. Görüş mesafesinin azaldığı kentte çöl tozu bulutunun oluşturduğu etki havadan da görüntülendi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarı sonrası, Kuzey Afrika üzerinden gelen çöl tozu bulutu İzmir’de de etkisini gösteriyor. Gece saatlerinde de etkili olan çöl tozu bulutunun kentte oluşturduğu etki, günün ilk ışıklarıyla beraber gün yüzüne çıktı. Vatandaşlar kentin iki yakasını görmekte güçlük çekerken, adeta sisi andıran fakat görüş mesafesini azaltan çöl tozu bulutu havadan da görüntülendi. Öte yandan T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı verilerine göre merkez ilçelerden Konak’ta hava kalitesi değeri ‘iyi’ olarak ölçülürken; Bayraklı, Balçova, Bornova, Buca, Karabağlar ve Karşıya ilçelerinde ise hava kalitesi ‘orta’ derece olarak kayıtlara geçti.
Düzce'ye çamur yağdı Yapılan toz taşınımı uyarısının ardından Düzce'de gökten adeta çamur yağdı. Araçların üzeri çamurla kaplandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan toz taşınımı uyarısının ardından Düzce'de rüzgar ile birlikte yağmur başladı. Kentte toz taşınımı sebebi ile park halindeki otomobillerin üzeri çamurla kaplandı. Gece saatlerine kadar sürmesi beklenen yağışa ilişkin meteorolojiden yapılan açıklamada, "Bölge genelinde gün boyu toz taşınımı beklendiğinden görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir" denildi. KAYNAK: İHA
Paylaşki Değeri Artsın :
Print PDF

Yükleniyor...

Son Yazılar

Köşe Yazarları

Popüler

Dış Kaynaklar

 
Support : Site Yaptır | Web Destek | Danışmanlık
Yazılım/Tasarım : ERSA
Copyright © 2013. İstanbul Haber Gazetesi - İstanbul'un Sesi
Ersa Tasarım
Copyright 2012 Site Oluştur | Bu Bir Er-Sa Markasıdır. Tasarım: Creating Website